1 Aralık 2007 Cumartesi

Operasyon Başladı

Türk ordusu, sınır ötesinde ilk operasyonu gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, Irak sınırı içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist grubun vurulduğunu ve teröristlerin çok sayıda kayıp verdiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan iki açıklama ise şu şekilde:

"01 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında, Hakkari ili Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit edilmiştir.

Söz konusu teröristler üzerine, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmiştir.

Bölgeye ihtiyaç duyulduğunda diğer unsurlarla da müdahale edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

"1. Türk Silahlı Kuvvetleri 28 Kasım 2007 tarihinden itibaren sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmiştir.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri; kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacaktır. Bu kapsamda; ilk operasyon 01 Aralık 2007 tarihinde ( bugün) icra edilmiş olup, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edilecektir.

3. İcra edilecek operasyonlar, münhasıran PKK KONGRA-GEL terör örgütünü hedef almakta olup, Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

helikopter

Helikopterler Vurdu

Kuzey Irak'ta tespit edilen teröristler, topçu ateşi ve helikopterlerle vuruldu. Silahlı helikopterler, uzun yılların ardından ilk kez sınırötesi harekatta görev yaptı.
Genelkurmay Başkanlığı “ihtiyaç duyulduğunda bölgeye diğer unsurlarla müdaha edilecektir'' ifadesi ile de karadan bir operasyon yapılabileceği sinyalini verdi.

ABD Ordusu: Sınır Ötesi Operasyon Bilgisi Bizde Yok

Irak’taki ABD ordusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi bir operasyonu konusunda kendilerinde bir bilgi olmadığını açıkladı.
Sözcü Binbaşı Winfield Danielson Reuters’a yaptığı açıklamada, "Sınır ötesinde Türk operasyonu konusunda bizde bilgi yok" dedi.

Türkiye’nin Hakkı

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Yarbay Almarah Belk, "Türkiye’nin, teröristlere karşı kendisini savunma hakkı vardır" dedi. Belk, A.A.’ya açıklamasında, Irak içindeki PKK teröristlerine karşı operasyon haberleri konusunda ayrıntılara ilişkin bilgisi olmadığı için bu konuda yorum yapmak istemediğini belirtti. Belk, "Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’nin, teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır ve askeri eyleme başvurmaya yönelik herhangi bir karar, Türk Hükümetinin kararıdır" dedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr - www.tsk.mil.tr - www.hurriyet.com.tr
Düzenleme: Serdar Dinç

Hiç yorum yok: