28 Kasım 2007 Çarşamba

Türk Telekom Grevinde Mutlu Son

Türk Telekom’da 16 Ekim’de başlayan grev, taraflar arasında sağlanan uzlaşmayla sona erdi ve çalışanlar yarın işbaşı yapacak. Çalışanların ücretlerine, birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon oranında artış yapılacak.
Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre, işçilerin ücretlerine birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon oranında zam yapılacak. Sendikanın talebi doğrultusunda 2008 yılı Mart ayı itibarıyla ücret dengesizliklerinin giderilmesi için 25 milyon YTL'lik kaynak kullanılacak. Bu kaynağın yeterli olmaması halinde 1 Eylül 2008'den itibaren de 5 milyon YTL'lik ilave bir kaynak denkleştirmede kullanılacak. Böylelikle denkleştirme için kullanılacak toplam kaynak 30 milyon YTL'yi bulacak.

Sendikanın grevde geçen süreler için istediği ödeme ise Kurban Bayramı öncesinde bir defaya mahsus olmak üzere 200 YTL olarak ödenecek.

Grevin sona erdirilmesi amacıyla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ın gözetiminde, Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası yetkilileri bir araya geldiler.
Gece geç saatlere kadar süren toplantıdan sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Basın Müşavirliği aracılığıyla yaptığı açıklamada, tarafların uzlaşmaya vardığını bildirdi. Yıldırım, " Bakanlık olarak her zaman sosyal barıştan, istikrardan yana olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Sonuç, emekçiler için de Türk Telekom için de ülkemiz için de hayırlı olmuştur" dedi.

telekom

Anlaşma Sonrası Çorbacıya Gidildi

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmayla varılmasının ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türkiye Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany ile görüşmeye katılanlar, Beykoz Paça ve İşkembe Salonu'nda yemek yediler.

Ali Akcan, salondan çıkarken yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesinin Pazartesi günü Telekom Genel Müdürlüğü'nde imzalanacağını söyledi.

İşçilerin sabah saat 08.00'de işbaşı yapacaklarını bildiren Akcan, “Bugüne kadar olan tatsız olayları bir kenara bırakmamız gerekiyor. Bizden hizmet bekleyen vatandaşlarımız var. Bugüne kadar gösterdiğimiz ve Türk Telekom'u bugünlere getiren özveriyi bundan sonra da göstereceğiz” dedi.

Çorbacıda Esprili Diyaloglar

Anlaşmanın ardından çorbacıda buluşan taraflar arasnda ilginç diyaloglar gerçekleşti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hesabı kimin ödeyeceğini soran gazetecilere "artık bizde para kalmadı. Hepsini sendikaya verdik. Ama bunlar çorba parasını da bize ödettirirler." derken, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise esprili bir şekilde aldıkları zammın ancak çorba parasına yeteceğini söyledi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ - http://www.hurriyet.com.tr/ - http://www.ntvmsnbc.com/
Düzenleme: Serdar Dinç

Hiç yorum yok: