25 Kasım 2007 Pazar

Olaylı DTP Mitingi

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Diyarbakır'da düzenlediği ‘Onurlu Yaşama Çağrı’ sloganıyla düzenlediği ve yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı mitingte, Kuzey Irak'taki Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'ne (KYB) üstü kapalı mesajlar verildi. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Kuzey Irak'taki partileri kastederek, “Hiç kimse kendi demokratik kazanımlarının bedellerini bizlere ödetmesin'' derken DTP Grup Başka Vekili Selahattin Demirtaş da “Kimse Kürtdü Kürde kırdırtmaya kalkmasın'' diye konuştu. DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna konuşmasında ‘Sayın Abdullah Öcalan'' dediği mitingten dağılanlar MHP binasını taşlayınca polis göz yaşartıcı bomba kullandı, bazı kişiler gözaltına alındı.
İstasyon Meydanı'nda saat 13.00'de başlayan mitingte gelenler didik didik arandıktan sonra alana girebildi. Miting alanında, ‘Onurlu yaşam için artık yeter’, ‘Demokratik çözüm ve diyalog için operasyonlara hayır' ve ‘Tecrit ve izolasyona hayır' yazılı pankartlar açıldı. DTP'liler ise, ellerinde ‘Belediyeler yalnız değildir', ‘Kahrolsun faşizm', ‘DTP irademizdir', ‘Hepimiz Kürdüz' yazılı dövizler taşıdı. ‘Yurtsever demokratik gençlik hareketi' imzalı bir pankartta, ‘Ya özgür bir yaşam, ya da şerefli bir ölüm' yazısı dikkati çekti. Mitingte sık sık, ‘PKK halktır, halk burada', Kürtçe ‘Yaşasın başkan Apo' sloganları atıldı.
Mitinge, DTP Diyarbakır Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Akın Birdal, Gültan Kışanak, Batman Milletvekili Ayla Akat, Van milletvekili Özdal Uçer, Bitlis milletvekili Nezir Karakaş, Mardin milletvekili Emine Ayna, Siirt milletvekili Osman Özçelik, kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak, DTP belediye başkanları da katıldı.

“Kale Burada, Bu Kale Düşmez''

İlk konuşmayı yapan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, bütün Türkiye'nin Kürt halkının ne istediğini bu meydana bakıp görmesini isterken, “Tecritlere son diyoruz. Sınır ötesi operasyonlara son diyoruz. Amed (Diyarbakır) halkı ‘böl, parçala, yönet' politikalarına gelmiyor'' dedi. Aydoğdu, isim vermeden Kuzey Irak'taki Kürt grupların partileri IKDP ile KYB'yi eleştirirken, “Hiç kimse kendi demokratik kazanımların bedellerini bizlere ödetmesin. Bizler bu halkın kanı, canıyla yarattığı değerlere bağlı kalıp koruyacağız. İşte kale burada. Bu kale asla düşmez. Bugün bütün dünya Amed'e bakıyor. Buradan çıkan ses, Türkiye sevgisi, Türkiye'nin demokratik birlikteliğinin sesidir'' dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bütün dünya ve Ankara'nın, miting yaptıkları İstasyon Meydanı'ndaki seslere kulak vermesi gerektiğini savunurken şöyle konuştu:
“Diyarbakır halkı ne istiyor, bunu iyi dinlesinler. Sizin istediğiniz bizim de istediğimizdir. Bu da barış ve kardeşliktir. Yolunuz açık olsun. Yolumuzu aydınlatığınız için Allah yanınızda olsun.'' Mitinge mesaj gönderen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Diyarbakır'dan çıkan mesajın Kürt sorunun çözümü konusunda çok önemli olduğunu belirtti. Özellikle bu mesajdan IKDP ve KYB'nin ne anladığı ve mesajı nasıl algıladığına önem verdiklerini anlatan Nurettin demirtaş, “Türkiye, AB, ABD, KDP ve KYB bir yol ayrımındadır. Türkiye ya Kürtleri'ni kaybedecek, ya da onurlu bir biklikteliği yaşayacaktır. Bu anlamda bu mitingden çıkan mesajlar önemlidir'' diye konuştu.

Başbakanı Yuhalatmadı

DTP Diyarbakır milletvekili ve DTP Grup Başkanvekili Selahatin Demirtaş, partileri hakkında açılan kapatma davasını kastederek, “Hepiniz partimizin kapatılma davasının ‘ilk duruşmasına' hoş geldiniz. Sayın Başsavcıya ilk duruşmada 100 bin konuk getirdik. Soruyorum; DTP kapatılabilir mi?'' dedi. Mitinge katılanlar bunun üzerine bir ağızdan ‘Hayır' karşılığını verdi.
Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt sorunuyla ilgili değişik tarihlerde yaptığı konuşmaları hatırlatırken, kalabalık ‘yuh' çekmeye başladı. Demirtaş, buna müdahale ederek, “Başbakanı yuhlamayız. Onu eleştiririz. Ama sayın Başbakan Türkiye'nin ve hepimizin Başbakanıdır. Bu nedenle yuhlamayın'' dedi.
Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın düşüncelerinin her yıl değiştiğini, DTP'yi net olmamakla suçladığını belirterek şunları söyledi:
“Bu nasıl çelişkidir? Başbakan bize; ‘Seçiminizi yapın' diyor. Halk seçimini demokrasi ve parlementer rejimden yana yaptı. Başbakan bizim MHP ile kavga edeceğimizi söylüyordu. Ama bizi MHP ile kavga ettiremeyince kendisi bu kez bizimle kavga ediyor. Başbakan tercihini yapsın; demokrasi mi, yoksa savaştan yana mı? Bu halk demokrasiden yana tercih yaptı, bizi Meclis'e gönderdi. AKP'nin maskesi düştü. Panik bundan dolayıdır. DTP'nin kapatma davası ve dokunulmazlığımız için karşı çıktıklarını söyleyen AKP, bu linç girişiminin düğmesine kendisi başmıştır. Meydanlardan uçurduğumuz barış güvercinleri umut ediyoruz bir gün Başbakanın penceresine de konar. Başbakan, ‘PKK'yı silahsızlandıralım' diyor. Biz de, ‘Bu halkın evlatları dağdan insin' diyoruz. Ve diyoruz ki; dağa çıkanların yolunu demokrasi, barış kardeşlikle açın ki dağdan inebilsinler. Diyarbakır mitinginden çıkan mesajlar doğru okunursa barış kolay ve yakındır. Hükümet dışarıda ve içeride Kürt'ü Kürt'e kırdırtmak istiyor. Kuzey Irak'taki Kürdistan federe yönetiminden elbette onur duyuyoruz ve diyoruz ki; Kürtler'le barış ve diyalog içinde olun ki hep birlikte Ortadoğu'da büyük güç olalım.''

“Kürtler'e Azınlık Hakları Bile Tanımadınız''

Mitingteki son konuşmayı yapan DTP Mardin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, 16 yıldan bu yana Kürt halkıyla oynandığını ve kendilerine sürekli olarak şiddeti tırmandırma suçlaması getirildiğini iddia etti. Emine Ayna, şunlaır söyledi:
“Biz tek taraflı ateşkes çağrısı yaptık. Yani birilerine ‘Siz ölebirsiniz, ama karşıdakini öldürmeyin' dedik. Buna cevap olarak Koşuyolu'nda (Diyarbakır'da bir bombanın patlaması sonucu 10 kişinin öldüğü olayı kast ediyor) kadın ve çocukları öldürdüler. Artık yeter; bizi kandıramazsınız. Meclis'e demokrasi iradesiyle girdik. Ama Başbakan bize ‘Siz terörist demedikçe burada konuşamazsınız' diyor. Siyasi lincin düğmesine Başbakan kendisi bastı. Yani bize ve sizlere ‘Susun' diyor. Arkasından, ‘Silahlara sırtınızı dönün' diyorlar bize. Türkiye'de silahlara sırtını dönen ve bunu ıspatlayan tek parti biziz. Çünkü biz tezkereye ‘Hayır' dedik. ‘PKK'lılar gelip siyaset yapsın' diyorlar. Biz de, ‘Onlar gelsin siyaset yapsın' istiyoruz. Ama şehirde siyaset yapanları hiç yerine koyan siz değil misiniz? Samimi olmak sorundasınız. Asli unsur dediniz Kürtlere azınlıklara bile tanınan hakları tanımadınız. Bu hikayeyi kime anlatıyorsunuz?''

Ayna ‘Sayın Öcalan’ dedi

DTP milletvekili Ayna, ABD ve AB'nin, Türkiye'nin propgandasından müthiş biçimde etkilendiklerini ileri sürerek “Ne değişti? Dil serbest değil. Kültür ve kimliğimiz engelleniyor. Bu güvence altına alınmadı. Artık bizi kandıramazlar. Tüm sorunların çözümü demokratik özerklikten geçiyor. Yani devletin küçültülmesi, halkın büyütülmesinden geçiyor'' dedi.
Akan kanın durması için kısa sürede yapılacak şeyler olduğunu kaydeden Emine Ayna, “İç ve dış operasyonların durması lazım. Türkiye’de hukuksuzluk yaşanıyor. İmralı Cezaevi hukuksuzluktur ve acilen kapatılmalıdır. Tüm tutuklu ve hükümlülere tanınan haklar vardır. Sayın Abdullah Öcalan'a da bu haklarına kavuşturulmaladır. Bunu slogan için değil, çözüm için söylüyorum. Bu halk iradesini bağıra, bağıra söylüyor. Devlet bu gerçeği kabul etmelidir. Kürtleri kabul edecekse bütün gerceğiyle kabul etmelidir'' diye konuştu.

MHP Binasına Taşlı Saldırıya Müdahale

Konuşmaların ardından yerel sanatçılar konser verdi. Konuşmaların tamamlanması ile katılanların bir bölümü ayrılırken, bazı kişiler konserin bitimine kadar İstasyan Meydanı'nda bekledi.
Konserin sona ermesi ile Ofis semtine doğru sloganlarla yürüylüşe geçen bu grubu megafonla uyaran polisler yasa dışı slogan atılmamasını istedi. Bu sırada bazı kişiler yol üzerinde bulunan MHP Diyarbakır il merkezini taşlamaya başladı. Polisin uyarılarına karşın taşlama devam edince polis göz yaşartıcı bomba kullandı ve göstericilere copla müdahalede bulundu.
Ortalık savaş alanına dönerken, çevredeki işyerlerinde bulunanlar da gaz bombasında etkilendi. Sokak aralarına dağılan gruplarla polis arasında kovalamaca bir süre devam etti, 10'dan fazla kişi gözaltına alındı.
Göstericiler Bağlar Beldesi'ne geçerken, polis helikopteri de gelişmeleri havadan takip etti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Hiç yorum yok: