29 Kasım 2007 Perşembe

Kırmızı Bültenle Aranan 2 PKK'lıyı Almanya Yakalayıp İade Etti

Adalet Bakanlığı, kırmızı bültenle aranan terör örgütü PKK üyeleri Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref Kızılay’ın Almanya’da yakalandıklarını, Türkiye’ye iade edilerek cezaevine konulduklarını bildirdi.
Yapılan yazılı açıklamada, 1991 yılında 8 kişinin ölümü ve 4 kişinin yaralanması suçlarından kırmızı bültenle aranan Mehmet İltaş’ın Almanya’da yakalanarak 19 Eylül’de Türkiye’ye getirildiği belirtildi.
Bakanlık yine 1991 yılında bir polis memurunun öldürülmesi suçundan kırmızı bültenle aranan Mehmet Eşref Kızılay’ın da Mart 2007’de almanya’da yakalandığını ve 23 Kasım’da Türkiye’ye iade edildiğini açıkladı.
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de terör eylemleri gerçekleştirdikten sonra yurt dışına kaçan terör örgütü mensuplarının iadelerinin sağlanması yönünde Adalet Bakanlığı'nın yoğun çabaları ve diplomatik girişimlerinin olumlu sonuçlar vermeye başladığı belirtildi.
Açıklamada, Kızılay’ın, daha önce 14 Nisan 1998’de Almanya Ingelheim’de Türkiye’ye iadesi amacıyla tutuklandığı, ancak Türkiye’nin iade talebinin o tarihte ölüm cezası yürürlükte olduğu için reddedildiği anımsatıldı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr - www.hurriyet.com.tr - www.ntvmsnbc.com
Düzenleme: Serdar Dinç

Hiç yorum yok: